Make your own free website on Tripod.com

The 355th TFS at Phu Cat Air Base in 1968

Personnel

The following list of personnel was created from copies of assignment records in my possession and squadron reports recorded on microfilm.  I made every effort to insure accuracy, although the microfilm pages are sometimes difficult to read.  Any corrections are welcome.  This is an incomplete list with more names to come. Submissions of missing personnel is encouraged.  Please send corrections and additions to 355th@sbcglobal.net.

Adams Fred C
Adkison Dale J E-4 Sergeant/Senior Airman
Agnew Frank C E-4 Sergeant/Senior Airman
Akin Robert E-5 Staff Sergeant
Allen Ronnie W E-3 Airman First Class
Alley Jr. Lem J E-3 Airman First Class
Alvis Robert G E-4 Sergeant/Senior Airman
Applequist Wayne L E-6 Technical Sergeant
Ard Thomas E E-2 Airman Second Class
Baechler Alan L E-8 Senior Master Sergeant
Baker Noel J O-3 Captain
Balcon Keith W O-3 Captain
Bandy Robert E O-3 Captain
Banks James R
Barker Douglas D E-3 Airman First Class
Barr Michael L O-3 Captain
Bean Charles N E-7 Master Sergeant
Bee jr. William N
Bennett Edward A E-4 Sergeant/Senior Airman
Benoit Gerald L E-5 Staff Sergeant
Bernier Ronald E E-4 Sergeant/Senior Airman
Bingham Eugene F O-3 Captain
Binnette Donald G E-5 Staff Sergeant
Black Robert A O-2 1st Lieutenant
Blanding Jr. Albert E-3 Airman First Class
Bogan James E
Boskey Jr. John E E-2 Airman Second Class
Branch Eddie E-5 Staff Sergeant
Brannon Donald B E-3 Airman First Class
Brannon Donald B O-3 Captain
Breedlove John E-5 Staff Sergeant
Breslin Jr. Robert J E-3 Airman First Class
Briley Joe A E-6 Technical Sergeant
Brindley Michael W O-2 1st Lieutenant
Brown Elmerl D
Bryne Thomas K O-3 Captain
Burns Joseph A E-4 Sergeant/Senior Airman
Bush Jr. Andrew R E-3 Airman First Class
Byrne Thomas E O-3 Captain
Camacho-Santos Jorge L
Campbell Danny L E-4 Sergeant/Senior Airman
Cannon Jerald D O-4 Major
Capaldi Jr. Joseph J E-4 Sergeant/Senior Airman
Carothers Jr. Earle T O-4 Major
Carr Jr. Ashley H E-3 Airman First Class
Castello John E E-2 Airman Second Class
Casto Herbert J E-6 Technical Sergeant
Catton Robert D E-8 Senior Master Sergeant
Cayle Ronald P O-3 Captain
Charney William M O-3 Captain
Cheney Craig I E-3 Airman First Class
Christian William R E-3 Airman First Class
Clark Charles M E-3 Airman First Class
Clark Lawrence E-5 Staff Sergeant
Cockrum Frankie H E-4 Sergeant/Senior Airman
Cole Edwin R O-3 Captain
Collins Willie G E-4 Sergeant/Senior Airman
Comeaux Larry E-3 Airman First Class
Culp Michael S E-3 Airman First Class
Dalton Windall K O-4 Major
Dameron Roger D E-3 Airman First Class
Daniel Ronnie L E-3 Airman First Class
Daniels Kenneth R E-4 Sergeant/Senior Airman
Davidson John C E-7 Master Sergeant
Davis Billy J E-3 Airman First Class
Davis Leroy V E-3 Airman First Class
Davis John H E-5 Staff Sergeant
Decraeve Richard E-5 Staff Sergeant
Delee Herman R E-4 Sergeant/Senior Airman
Delia Victor J E-4 Sergeant/Senior Airman
Dolinski Allan J O-2 1st Lieutenant
Duncan Clyde E-3 Airman First Class
Duncan Howard P E-3 Airman First Class
Edenfield Charles W E-5 Staff Sergeant
Engle Alan B O-4 Major
Farrow Billy G O-4 Major
Fernandez Henry E-8 Senior Master Sergeant
Ferranti John P E-9 Chief Master Sergeant
Fettenger Eugene W O-3 Captain
Flanagan Bernard E O-3 Captain
Flanagan Jr. Sherman R O-5 Lieutenant Colonel
Friendly Franklin D
Gad Joseph E-4 Sergeant/Senior Airman
Gainey James P E-3 Airman First Class
Gardinier Charles R O-1 2nd Lieutenant
Gentry Russell O O-3 Captain
Georgi Emil H O-4 Major
Gillespie William C E-3 Airman First Class
Goen Thomas N E-4 Sergeant/Senior Airman
Goodin Malcolm N E-7 Master Sergeant
Goodwin Robert D E-6 Technical Sergeant
Grabill Wilbur J E-3 Airman First Class
Gray Wallace M E-8 Senior Master Sergeant
Greer Lonnie T E-3 Airman First Class
Hadder William J
Haines Ronald L E-4 Sergeant/Senior Airman
Hardie Billie R
Hardy Preston N O-6 Colonel Attached
Harless Jerry W E-3 Airman First Class
Harper Jr. Jack H O-4 Major
Harrington Ricky T O-3 Captain
Harrison John C O-2 1st Lieutenant
Hart Richard L O-4 Major
Hawkins Kenneth B
Head Rudy A E-3 Airman First Class
Hill William T E-3 Airman First Class
Hilliard Jr. Edward L E-3 Airman First Class
Hillman Jr. Patton B
Hix Jimmy F E-4 Sergeant/Senior Airman
Hoffman Frank E E-5 Staff Sergeant
Hooper Alvin V E-6 Technical Sergeant
Hooper Alvin V E-7 Master Sergeant
Horbart David W O-3 Captain
Humphrey C E O-4 Major
Hutchinson Elbert C E-5 Staff Sergeant
Inabinet Frank J E-6 Technical Sergeant
Jackson Gerald S E-3 Airman First Class
Jackson J M
Jenkins Joshua E-6 Technical Sergeant
Jerez-Payne Ramon A E-4 Sergeant/Senior Airman
Jilcott Philip M E-4 Sergeant/Senior Airman
Johnson James R E-4 Sergeant/Senior Airman
Johnson Timothy K E-4 Sergeant/Senior Airman
Johnson James N O-3 Captain
Jones Phillip G E-3 Airman First Class
Jones Roy L O-4 Major
Jordan James D E-3 Airman First Class
Katz Paul O-3 Captain Flight Surgeon
Kennedy James N O-5 Lieutenant Colonel
Kilgus Donald W O-3 Captain
Kimball David C O-3 Captain
King Jr. Thomas
Kirkconnell Robert B O-1 2nd Lieutenant
Kishall David E O-3 Captain
Klein Kenneth G
Koloditch Stephen E-2 Airman Second Class
Koraman Walter C O-3 Captain
Lamb Jr. Melvin F E-3 Airman First Class
Launt James H E-3 Airman First Class
Lawler Robert R O-4 Major
Ledford III Grant D O-3 Captain
Leo Michael E-3 Airman First Class
Lippi Lawrence R E-3 Airman First Class
Loftus Frank J O-4 Major
Lopezayala Jovany E-3 Airman First Class
Lord Ronald M O-4 Major
Love Michael V O-3 Captain
Lovely Roger T E-6 Technical Sergeant
Loyd James M E-3 Airman First Class
Lugo Jaime E-3 Airman First Class
Marlow Arthur E-5 Staff Sergeant
Maske James R
Mason John S E-7 Master Sergeant
Masuret Donald L O-3 Captain
Matin Edsel R E-6 Technical Sergeant
Matin Clifford I Lt (USN)
Mazzola Michael E-3 Airman First Class
McCormick Jack R E-7 Master Sergeant
McCray Robert P E-3 Airman First Class
McGrath Douglas A O-2 1st Lieutenant
McHone Larry N E-4 Sergeant/Senior Airman
McKenzie Frank B O-5 Lieutenant Colonel Commander
McKnight Fred G E-3 Airman First Class
McLamb Jesse E-6 Technical Sergeant
McMullen Patrick J E-3 Airman First Class
Meeker Jerry G E-3 Airman First Class
Merrill Thomas W E-6 Technical Sergeant
Mitchell James E-4 Sergeant/Senior Airman
Molisee Eugene L. E-4 Sergeant/Senior Airman
Monaghan Michael C E-4 Sergeant/Senior Airman
Montgomery Gary D E-3 Airman First Class
Montgomery Stephen E-6 Technical Sergeant
Moore Gerald D E-3 Airman First Class
Moore Thomas E E-3 Airman First Class
Morfitt Jerry D E-3 Airman First Class
Moses Eli E-5 Staff Sergeant
Mounier II Robert H E-3 Airman First Class
Mueller Wolfgang E-6 Technical Sergeant
Murillo Baltazar J E-3 Airman First Class
Murphy George M E-4 Sergeant/Senior Airman
Nadeau Jr. Joseph P E-5 Staff Sergeant
Narper Jack R O-4 Major
Nelson Samuel B E-3 Airman First Class
Nelson William E E-5 Staff Sergeant
Nelson Harvey B E-6 Technical Sergeant
Neraman Walter C O-3 Captain
Hjelm Norman V O-4 Major
Nobles Floyd W E-9 Chief Master Sergeant
Norman Lonnie C
Nuftalen Albert E-4 Sergeant/Senior Airman
Nutt Clarence M E-6 Technical Sergeant
Nyberg Charles G E-3 Airman First Class
Offley Ronald D O-2 1st Lieutenant
Okrasinski Richard J O-1 2nd Lieutenant
Olanson John B O-3 Captain
Olson James K O-3 Captain
Owen Theodore F E-3 Airman First Class
Payne Reginald
Paysinger Jr. Str D E-2 Airman Second Class
Pelly Darrell G E-6 Technical Sergeant
Perry Kenneth J E-3 Airman First Class
Peters Charles R O-4 Major
Petsche Alan K E-3 Airman First Class
Petty John P E-3 Airman First Class
Phelps George E-3 Airman First Class
Phillips Terry B E-3 Airman First Class
Phillips Paul A O-4 Major
Piermann Jr. George E-3 Airman First Class
Pressley James K E-4 Sergeant/Senior Airman
Price Bernard L E-6 Technical Sergeant
Pritchard William S E-3 Airman First Class
Prophett Abner O-4 Major
Pruitt Roy L E-4 Sergeant/Senior Airman
Puckett Jr. Ernest E E-3 Airman First Class
Pustka Stephen H
Rabey George A O-2 1st Lieutenant
Radford Sam E-6 Technical Sergeant
Ragan Calvin R E-3 Airman First Class
Reeck Dale E E-3 Airman First Class
Reynolds Gary L E-2 Airman Second Class
Richards James P E-7 Master Sergeant
Richey Gary S E-3 Airman First Class
Rigdon John D E-3 Airman First Class
Robinson Joe C O-4 Major
Rogers Warren L E-6 Technical Sergeant
Rogers Charlie L E-8 Senior Master Sergeant
Rogers Charles W
Rumsey Bennie R E-9 Chief Master Sergeant
Rupp Frank M E-3 Airman First Class
Santorini Lawrence F O-3 Captain
Scarborough Dannie E-6 Technical Sergeant
Schemenaur Roger N O-3 Captain
Schlager Sheldon L O-3 Captain
Schreiber Earl E-7 Master Sergeant
Scotco Donald A E-6 Technical Sergeant
Sears Jr. Charles H E-3 Airman First Class
Shaw II Theodore W E-3 Airman First Class
Sherffer John R E-4 Sergeant/Senior Airman
Shouse George C E-7 Master Sergeant
Siok Joseph J E-3 Airman First Class
Skoglund Robert D E-3 Airman First Class
Slater Duane K E-4 Sergeant/Senior Airman
Smith Robert T E-6 Technical Sergeant
Smith III Stanton W O-3 Captain
Snyder Dale E E-7 Master Sergeant
Sprinkle Robert K E-4 Sergeant/Senior Airman
Standerfer Ronald G O-4 Major
Stankay Edward J E-3 Airman First Class
Stapp Calvin R
Station James H E-5 Staff Sergeant
Steading Walter W E-6 Technical Sergeant
Steen Roger C O-2 1st Lieutenant
Stephen Joe N
Stine Bobby J O-3 Captain
Suela Alberto T E-3 Airman First Class
Summerfield Donald H E-3 Airman First Class
Sumpter Harold D E-6 Technical Sergeant
Tanner Stephen W E-3 Airman First Class
Taylor Evan H E-4 Sergeant/Senior Airman
Taylor Frank E-4 Sergeant/Senior Airman
Taylor David F E-6 Technical Sergeant
Taylor Niles C
Taylor Jr. Daniel A O-3 Captain
Tevis James
Thomason Robert T O-4 Major
Thompson Honsell D E-5 Staff Sergeant
Thompson Palmer R E-6 Technical Sergeant
Thornton Floyd A E-6 Technical Sergeant
Tidwell Charles T E-3 Airman First Class
Tinta Joseph S E-3 Airman First Class
Towers Paul R
Twardokus Daniel J E-3 Airman First Class
Vincenzi Peter E-3 Airman First Class
Walhout Garrit J O-3 Captain
Watson Leon N E-6 Technical Sergeant
Watts James D
Weil III Samuel D E-3 Airman First Class
Werner Robert S E-3 Airman First Class
Wert Robert E-3 Airman First Class
Wheeler Billy R E-7 Master Sergeant
Wieczynski Michael E E-3 Airman First Class
Wilkinson Jon A E-4 Sergeant/Senior Airman
Williams William I O-6 Colonel
Wilson John M E-3 Airman First Class
Winblade Roger L O-3 Captain
Woodell David W E-3 Airman First Class
Worley Jesse E E-7 Master Sergeant
Wright Donald A E-3 Airman First Class
Wyrick Terry W E-3 Airman First Class
Zlatin Murray R E-2 Airman Second Class
Zuba Paul L E-6 Technical Sergeant